Залісоче

Залісоче – село, розташоване в передмісті Олики.

Населення – 725 осіб.

У середньовіччі навколо Залісочого пролягала система міських земляних укріплень Олики, довжиною понад кілометр.

У XVI-XVII століттях Залісоче належало князям Радзивіллам. На відміну від своїх власників, місцеві селяни були православними. Щоб зберегти національну самобутність, українську мову та православ’я жителі передмістя своїм коштом спорудили Стрітенську церкву. Вона стала справжнім шедевром волинської архітектури другої половини XVIII століття.

Стрітенська церква

Пам’ятка архітектури національного значення; колишня уніатська церква, побудована у стилі бароко в 1784 році. Завдяки товстим стінам – близько чотирьох метрів – споруда виконувала оборонні функції.

Поруч знаходиться двоярусна дерев’яна дзвіниця 1806 року, завершена куполом. У церкві зберігається 21 пам’ятка сакрального мистецтва.

Луцька брама

Пам’ятка оборонної архітектури XVII століття, єдиний збережений фрагмент потужних міських укріплень Олики. Це двоярусна прямокутна споруда з арковим проїздом, площини ніш декоровані кольоровою кладкою цегли. На брамі характерні бійниці у формі перевернутого отвору замка.

Радзивіллівський тракт

Дорога від Олики через Залісоче до Цумані, викладена шестигранними кам’яними плитами – трилінкою (трилінка – дорожнє покриття, запатентоване у 1935 році інженером Владиславом Трилінським.). Прокладена в 1937-1938 роках, за часів останнього власника Олицького замку Януша Радзивілла.

Іконостас Стрітенської церкви. Фото першої половини XX ст.
Луцька брама. Фото Генрика Поддембського, 1925 р.
Передмістя Залісоче зі Стрітенською церквою. Фото Генрика Поддембського, 1925 р.
Стрітенська церква з дзвіницею. Фото першої половини XX ст.
Сучасний вигляд Луцької брами.
Сучасний вигляд Стрітенської церкви.
Меню