Загальнозоологічний заказник утворений для збереження волинської популяції зубра.
Нині ці тварини перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі.
Зубр – найбільший із ссавців Волині. У минулому був дуже поширений у Європі. З території Волині зник наприкінці XVII століття через низьку природну плодючість, масштабне викорчовування лісу, розорювання земель, винищувальні облавні полювання.
На початку XX століття мешкав лише у Біловезькій Пущі (Білорусь). Реакліматизований у Звірівському та Муравищенському лісництвах Цуманського мисливського господарства у 1965 році.
Довжина тіла дорослого зубра сягає 3,5 м, маса – до однієї тонни. Забарвлення каштаново-буре, сіро-буре, що влітку світлішає. Голова й лоб вкриті кучерявою шерстю. На шиї та грудях вона закінчується у вигляді гриви, а підборіддя закінчується бородою. Поширений здебільшого на лісових ділянках й рідколіссі. Самки живуть невеликими стадами у кількості 6–8 особин, самці тримаються окремо. Зір слабкий, добре розвинений нюх і слух. Тривалість життя тварин – 25-30 років.
Волонтерами спільно з КНПП «Цуманська пуща» виявлено два стада зубрів чисельністю близько 10 особин кожне, які постійно мігрують. Також окремі особини мешкають у мисливському вольєрі, що в урочищі «Болярка».
Статус заказника також передбачає збереження високопродуктивних дубових і соснових лісових насаджень, раритетних видів рослин і тварин.
Межі заказника неодноразово змінювались, наразі становлять площу 5530 га.